Eşimin en sevdiği tatlıdır künefe.. Normalde tatlıyla arası yoktur ama künefe deyince işler değişir.. Bunun içindir ki Hataylı bir arkadaşına kadayıf ve künefe peyniri siparişi vermiş, ben de doğum gününde pasta yerine künefe yaptım gelen malzemeyle:) Tadı için 10 üzerinden 10 aldım ama görünüşü için 8 puan.. Tamamen haklı, çünkü çevirirken birazcık dağılmıştı..

Malzemeler:

250 gram çiğ tel kadayıf
125 gram tereyağı
125 gram künefe peyniri (tuzsuz beyaz peynir veya dil peyniri kullanabilirsiniz. Ben daha önce dil peyniri kullanarak yapıyordum)

Şerbeti için:

1 bardak su
1 bardak toz şeker
4 - 5 damla limon suyu

Yapılışı:

İlk olarak tereyağını ocağa alarak eritin. Tereyağı eridikten sonra kadayıfları kesme tahtasına alarak ince ince kesin. Bir kap içine alın, üzerine tereyağını dökün ve iyice karıştırın. Yarısını teflon bir tavaya alın, eşit olarak tabanına yayın ve başka bir kapla üzerine bastırarak kadayıfların iyice sıkışmasını sağlayın. Üzerine ince dilimlediğiniz peynirleri yerleştirin ama kenarlarda biraz boşluk kalmasına dikkat edin. Kalan kadayıfları da peynirlerin üzerine döşeyin ve ilk kat için yaptığınız gibi yine sıkıştırın. Tavanızı ocağa alın ve kısık ısıda pişirmeye başlayın. Ben bu aşamada da sıkıştırma işlemine devam ediyorum.. Alt kısmı kızarınca dikkatlice çevirin ve pişirmeye devam edin. Bu arada şerbetinizi hazırlayın. Su ve şekeri bir kaba alarak ocağa koyun, 5 - 6 dakika kadar kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyin, bir kaç dakika sonra ocağın altını kapatın. Kadayıfınızın alt kısmı kızarınca servis tabağınıza alın ve sıcak şerbeti dökün. Bu aşamada şerbeti yavaş yavaş dökün, belki hepsini kullanmanız gerekmeyebilir. İsterseniz üzerini çekilmiş fıstıkla süsleyerek servisini yapabilirsiniz..

Afiyet olsun..